eFusion

Podnikateľská misia – Omán, Srí Lanka

Technologický klaster aktívne participuje na podujatí
„PODNIKATEĽSKÁ MISIA – OMÁN, SRÍ LANKA “ 
24.03.2018 – 29.03.2018

https://www.sario.sk/sk/projekty-podujatia/podnikatelska-misia-oman-sri-lanka

Spoluorganizátori: SARIO Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu, Úrad vlády SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo financií SR, Veľvyslanectvo SR v Káhire, Veľvyslanectvo SR v Indii.

V dňoch 24.—27. apríla 2018 navštívila slovenská podnikateľská delegácia Omán.

Misia sprevádzala návštevu podpredsedu vlády a ministra financií SR Petra Kažimíra, ktorý pri tejto príležitosti podpísal so svojím ománskym náprotivkom zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá má uľahčiť spoluprácu slovenským a ománskym obchodným partnerom. Podnikateľská delegácia na pôde Ománskej obchodnej a priemyselnej komory absolvovala už 2. podnikateľské fórum a B2B rokovania s ománskymi podnikateľmi. Medzi firmami sa javia perspektívnymi pre budúcu spoluprácu kontakty v oblasti obranného priemyslu, ťažby a stavby infraštruktúry. V Ománe bol slovenskou stranou odprezentovaný aj G2G projekt skorého systému varovania pred záplavovými dažďami. Slovenské firmy rokovali aj na pôde rezortu rybárstva a poľnohospodárstva a s ministrom pre ropu a plyn, ktorému boli ponúknuté inovatívne riešenia slovenských firiem pre ťažbu, vŕtanie a potrebný servis v tejto oblasti.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini

Medzi slovenskými a ománskymi univerzitami existuje veľký potenciál nielen na štandardnú výmenu študentov, ale aj v spoločných výskumných projektoch. Vyzdvihol napríklad výskumný projekt v oblasti nových technológii hlbinného vŕtania eFusion, čo je pre Omán ako krajinu ťažiacu ropu a plyn dôležitá oblasť.

Dr. h. c. prof. Ing. Michal Cehlár, PhD. – Dekan FBERG TUKE

„Technológia termického vŕtania, má pre krajinu veľký význam. Táto technológia je špecifická tým, že je relatívne bezkontaktná a dochádza tam k výraznej úspore nákladov na vŕtanie, možno až o 70 %. Aj rýchlosť vŕtania je dynamickejšia,“ priblížil Cehlár po dnešnej návšteve Univerzity sultána Kábusa v ománskej metropole Maskat. Okrem toho sa touto technológiou podľa neho dajú vytvárať aj veľké podzemné priestory, ktoré môžu slúžiť na ďalšie využitie. „Boli by sme veľmi radi, keby sme pri tejto technológii využili kontakty a vytvorili možno užšie vedecké tímy, ktoré by mohli byť použité na vzdelávanie aj samotný výskum“.